Product Tabs for WooCommerce 2.0.21 - en to it-IT translation catalogue (44 entries)

note: Plugin Name of the plugin/theme
en: Product Tabs for WooCommerce
it-IT: Schede Prodotto per WooCommerce

en: Version: %s
it-IT: Versione: %s

en: Getting Started
it-IT: Iniziare

en: Tab: Settings
it-IT: Scheda: Impostazioni

en: Conditions
it-IT: Condizioni

en: Use Default for All
it-IT: Usa Predefinito per Tutti

en: Check to display default content in all products
it-IT: Seleziona per visualizzare il contenuto predefinito in tutti i prodotti

en: Priority
it-IT: Priorità

en: Product Categories
it-IT: Categorie di Prodotto

en: Select categories if you want to show tab in selected category only. If nothing is selected it will be shown for all categories.
it-IT: Seleziona le categorie se vuoi mostrare la scheda solo nella categoria selezionata. Se non viene selezionato nulla, verrà mostrata per tutte le categorie.

en: Custom Product Tabs
it-IT: Schede Prodotto Personalizzate

en: There is no any custom tab to be set specific to the product.
it-IT: Non ci sono schede personalizzate da impostare specifiche per il prodotto.

en: Click here to add custom tabs.
it-IT: Clicca qui per aggiungere schede personalizzate.

en: Default Content will be displayed if nothing is entered in the Product
it-IT: Il Contenuto Predefinito verrà visualizzato se non viene inserito nulla nel Prodotto

en: Default for All
it-IT: Predefinito per Tutti

en: Tab Key
it-IT: Tasto Scheda

en: Tab updated.
it-IT: Scheda aggiornata.

en: Custom field updated.
it-IT: Campo personalizzato aggiornato.

en: Custom field deleted.
it-IT: Campo personalizzato eliminato.

en: Tab restored to revision from %s
it-IT: Scheda ripristinata dalla revisione di %s

en: Tab published.
it-IT: Scheda pubblicata.

en: Tab saved.
it-IT: Scheda salvata.

en: Tab submitted.
it-IT: Scheda inviata.

en: Tab scheduled for: <strong>%1$s</strong>.
it-IT: Scheda programmata per: <strong>%1$s</strong>.

en: Tab draft updated.
it-IT: Bozza della scheda aggiornata.

en: Product Tabs
it-IT: Schede prodotto

en: Product Tab Settings
it-IT: Impostazioni scheda prodotto

en: Disable the_content Filter
it-IT: Disabilita il filtro the_content

en: Enable this checkbox if you are using a page builder and have problems with the content preview.
it-IT: Abilita questa casella se stai utilizzando un page builder e hai problemi con l'anteprima del contenuto.

en: Settings
it-IT: Impostazioni

en: Go Pro
it-IT: Passa a Pro

en: Add New Tab
it-IT: Aggiungi nuova scheda

en: New Tab
it-IT: Nuova scheda

en: Edit Tab
it-IT: Modifica scheda

en: View Tab
it-IT: Visualizza scheda

en: Search Tabs
it-IT: Cerca schede

en: Parent Tabs:
it-IT: Schede genitore:

en: No tabs found.
it-IT: Nessuna scheda trovata.

en: No tabs found in Trash.
it-IT: Nessuna scheda trovata nel Cestino.

note: Description of the plugin/theme
en: Product Tabs for WooCommerce is the best WordPress plugin to add new tabs for WooCommerce products. You can add as many custom tabs as you need to the product using this plugin.
it-IT: Product Tabs per WooCommerce è il miglior plugin WordPress per aggiungere nuove schede per i prodotti WooCommerce. Puoi aggiungere quante più schede personalizzate hai bisogno per il prodotto utilizzando questo plugin.

[ctx: post type general name]
en: Tabs
it-IT: Schede

[ctx: post type singular name]
en: Tab
it-IT: Scheda

[ctx: admin menu]
en: Product Tabs for WooCommerce
it-IT: Product Tabs per WooCommerce

[ctx: add new on admin bar]
en: Tab
it-IT: Scheda
